Mediácia - je menej formálna oproti súdnemu procesu, no má samozrejme tiež svoj postup a pravidlá. 

Čo teda môžete od mediátora a mediácie očakávať?

 

Predmediačná fáza:

Oslovíte mediátora, ktorý zváži, či je spor vhodný alebo nevhodný na mediáciu. Ak je spor vhodný na mediáciu, mediátor vás poučí o mediácii a následne mu dáte plnomocenstvo mediovať váš spor. Mediátor potom osloví druhú stranu sporu, motivuje ju mediácii a dohodne s ňou stretnutie v mediačnej kancelárii, kde ju poučí o mediácii a následne dostane plnomocenstvo riešiť spor. V prípade, že druhá strana sporu odmietne mediáciu, mediátor o tom vystaví správu prvej strane - žiadateľovi o mediáciu. Mediátor každej zo strán vysvetlí priebeh mediácie, poučí zúčastnených o všetkých právach a povinnostiach, ktoré môžu byť mediáciou dotknuté. Mediácia začína podpisom Dohody o začatí mediácie a jej zápisom do  knihy mediácií vedenej mediátorom.

  1. fáza - otvorenie mediácie. Mediácia začína otvorením mediačného konania. Mediátor vysvetlí svoju rolu v mediácii a dohodne sa so stranami sporu na pravidlách vzájomnej komunikácie. Mediácia može  prebiehať spoločnou alebo oddelenou formou. Forma je použitá podľa podstaty sporu, resp. od toho ako veľmi v spore sú vyhrotené vzťahy oboch strán.

  2. fáza - získavanie informácií. Počas mediácie má každá zo strán sporu približne rovnaký čas na opis, rekonštrukciu a hľadanie podstaty sporu. Spolu s mediátorom identifikujú spor, ktorý má strana záujem riešiť. Strana sporu komunikuje priamo len s mediátorom, druhá strana počúva a nevstupuje do verbálnej komunikácie.

  3. fáza - porozumenie záujmom. Mediátor hľadá záujmy strán a vytvára priestor na to, aby každá zo strán pochopila záujem druhej strany.. Mediátor zdôrazní oblasť, kde sa ich záujmy stretávajú. Vzťah strán sa začína meniť zo súperivého na spolupracujúci. Strany sporu už medzi sebou komunikujú priamo.

  4. fáza - hľadanie riešení. Strany sporu navrhujú riešenia, ktoré sa najprv nehodnotia. Následne sa stanovia kritériá hodnotenia riešení z hľadiska naplnenia záujmov strán sporu.  Pokiaľ to povaha sporu vyžaduje je možné po dohode sporových strán prizvať do mediácie špecialistu - advokáta, psychológa a pod. Tí sú nápomocní v náhľade na možné riešenia.

  5. fáza - vytvorenie a spísanie dohody. Mediačná dohoda obsahuje podrobný súpis riešení sporu. Mediačná dohoda je obojstranne výhodný výsledok riešenia sporu. Je to právny dokument v písomnej forme, ktorý sa stáva podpisom osôb zúčastnených na mediácii právne záväzným. Právne účinky platnej a záväznej dohody môžu byť rozšírené o možnosť oprávnenej strany podať návrh na súdny výkon rozhodnutia, alebo návrh na vykonanie exekúcie. Predpokladom toho, aby bolo možné dovolávať sa takýchto účinkov dohody, je jej spísanie vo forme notárskej zápisnice alebo jej schválenie ako zmier pred súdom, rozhodcovským orgánom, podľa podmienok ustanovených v osobitných predpisoch.

  6. fáza - ukončenie mediácie. Mediátor ocení aktivitu strán sporu v mediácii a zhrnie jej výsledok. V tejto fáze je aj priestor na spätnú väzbu na mediátora.